SEYAHAT REHBERİ

HAVA DURUMU VE SAAT FARKI

  • Fas'da hangi mevsimde bizi ne bekliyor ?
FAS A NE ZAMAN GITSEK ?

Bu soruya cevap bulacağınız mevsimsel özellikler :

İLKBAHAR

Ozellikle Atlantik Okyanusu sahili ve Marakeş yılın 300 günü güneşlidir. Gene de en keyifli mevsim ilk bahar olsa gerek. Hava 23-26 dereceler arasinda güneşli ve yumuşakdır. Her yer çiçeklerle kaplanır. Atlas dağlarının tepelerinde henüz duran kar kütlesi etkileyici manzaralar oluşturur. Bu mevsimde Fas'ın tümünde seyahat etmek kolay ve keyiflidir.

YAZ

Eğer sıcakdan hoşlanmıyorsanız özellikle temmuz ve agustos aylarından uzak durun. Atlantik kıyısı özlellikle Agadir, Essaouira (Suveyre) ve çevresi sıcak ama denizden gelen bir ferahlıkla yaşar yaz mevsimini fakat Marakeş ve güneyde kuru sıcak 45 dereceyi bulur. Palmiye gölgesinde buzlu bir nane çayı içmek isterseniz neden olmasin diyoruz. Sıcaklara rağmen özellikle yurt dışında yaşayan Faslıların ve ya yerel halkın tatil dönemi olduğundan turizm sezonu olarak yüksek ve hareketli bir mevsimdir. Hemen hemen her yerde çok iyi bir klima donanımı olduğunu da hatırlatmak isteriz.

KIŞ

Marakeş ve Casablanca gibi gezilecek bölgelerde kışlar çok sert geçmez. Eğer şansınız yoksa, yağmur haftasına denk gelebilirsiniz. Bunu öngörmek oldukça zor... İstanbul'da kara kış yaşanırken daha keyifli dolaşmak, güneşi hissetmek için ideal bir destinasyondur. Agadir sahillerinde denize bile girilir. Sörfçüler ve karavanlarıyla gelen Avrupalıların binlerce araç ve çadırlık kampları ilginç görüntüler oluşturur.
Unutmayınız ki güneş gittiği anda başlayan ayaza karşı yanınıza mutlaka kalın kıyafetlerde almalısınız. 

SONBAHAR

Dinlenme zamanıdır. Ortalık sakinleşir ve hava sıcaklığının 25-30 derece arasında oluştuğu keyifli bir dönemdir.


TÜRKİYE VE FAS ARASINDA KIŞIN 3 SAAT YAZIN İSE 2 SAAT FARK VARDIR. YANİ İSTANBULDA SABAH SAAT 9 OLDUĞUNDA KAZABLANKA'DA KIŞIN SABAH 6 YAZIN İSE SABAH 7'DİR.


KAZABLANKA VE MARAKEŞ ŞEHİRLERİNDEKİ BUGÜNKÜ HAVA DURUMU: