ÖNE ÇIKAN BÖLGELER

MARAKEŞ

  • Marakeş

   Neden Marakeş ?  

Fas Krallığının en turistik şehri Marakeş'dir. Ülkeye gelen 10 milyonu aşkın turistin yarısını ağırlar. Uzun yıllar Avrupalı gezginlerin 1001 gece masallarını yaşamaya geldiği bu destinasyon son yıllarda Avrupalılar kadar Asyalı turistlerinde cazibe merkezi olmuştur. 

Marakeş'e gelen yabancılar öncelikle geleneksel Medina'da dolaşmayı, büyük meydanda nane çayı içmeyi ve bir labirenti andıran çarşısında alışveriş yapmayı tercih ederler. 
Şık otellerin havuz başlarında ya da geleneksel hamamlarda dinlenen ziyaretçiler geceleri ise renkli Marakeş gece hayatında boy gösterirler. Casino'lar gece kulüpleri ve birbirinden rafine restaurant lar ayrıca çekim merkezi oluşturur.

Marakeş

   Kısaca Marakeş 

Şehrin arapça adı , Murrākuš olarak telaffuz edilir yabancı dillere Marakeş olarak girmiştir. Havalı kısa konuşmalara bayılan yerel gençler kısaca Keş derler...  Marakeş'in anlamı nedir ? Yüzde yüz emin olunan bir tez yoktur ama bir çok kaynak eski berberi dilinde Tanrının toprakları anlamına geldiğini ileri sürer. 
1 milyon kişinin yaşadığı şehir de kuru çöl iklimi hüküm sürer. Yılın çok az zamanında yağış alır, yazın ortasında hava sıcaklığı 50 derecelere kadar çıksada kuru bir sıcaktır. 
Şehir Atlas okyanusu yönünde Casablanca ve Essaouira yönüne fazla engebeli değil çokça  düz yollar ile açılır. Fez ve Uarzazat yönü ise ATLAS dağları ile adeta bir duvar gibi çevrelenmiştir. Kısaca ağzı okyanus yönüne doğru açık olacak şekilde bu dağ sıraları bir hilal gibi çevreler...
Şehirde özellikle kışın tepeleri beyaz karlarla kaplı Atlas dağları manzarası ihtişamlı bir dekor sunar.
Eski kadim şehir Medina , Fransız döneminde kurulan yeni şehir Geliz, 20. yüzyıl asilzadelerinin kış aylarını geçirdikleri vilları ağırlamış olan bugün otel ve gece kulüplerinin yoğun bulunduğu Hivernaj, şehri çevreleyen Palmiye ormanları arasına inşaa edilmiş villa ve otellerin bulunduğu Palmöre ve son dönemde oteller bölgesi olarak imara açılan Agdal şehrin farklı ve ilginç bölgeleridir. 

Marakes Gezisi Medrese

   Kısaca Marakeş Tarihi :

Şehir Türklerin Anadolu'ya girdiği 1071 yılında o dönem bölgeyi idaresi altına alan El Muravid soyundan gelen berberi kralı Yusuf Bin Taşfin tarafından kurulmuştur. Bu dönem İspanyol endülüsü etkisi ile saraylar ve bahçeler ile ihtişamlı bir başkent oluşturulmuştur. 
Daha katı bir İslam anlayışı benimsemiş olan El Mohaddin ler isyan ederek yönetimi ele geçirince, kargaşa sırasında neredeyse tüm bu saraylar ve bahçeler yok olur.  Zamanla şehir yeniden imar edilir. Örneğin Kutubia camii'nin yanı başında El Muravid döneminden kalma saray kalıntılarını görebilirsiniz. Kutubia camii ve şehri çevreleyen palmiye ormanları bu dönem eserleridir. İspanyol endülüsüne de hakim olan bu hanedanlık zamanın süper güçlerinden birisine dönüşmüşdür. Meridinid döneminde şehir ikinci planda kalmış ülkenin başkenti yüzyıllar sonra yeniden Fez şehrine taşınmıştır. 
Ardılı olarak gelen Saadien Hanedanlığı sırasında şehir tekrar ihtişamlı günlerine döner. Afrika içlerinden gelen ticaret yollarının son durağı ve devrin afrikasında zenginlik sembolüdür. 
XVII. yüzyıla gelindiğine ülkenin idaresi bugünde Fas Krallığına halim Alauit hanedanlığına geçer. Bir dönem Meknez şehri ardından Fez başkent olsada Marakeş güney eyaletinin merkezi ve bir ticaret şehri olarak her daim önemini korur.

Dönem dönem isyankar derebeylerinin yönetimine giren Marakeş şehri 1800'lü yılların sonunu büyük vezir Ba Ahmed'in yönetiminde Fez sultanına bağlı bir eyalet olarak geçirir.
1907 yılında şehirde oturan Fransız doktor Emile mauchamp'ın öldürülmesi Fransa'ya genel işgal için beklediği fırsatı doğurur. Marakeş'de güney berberi kabilelerin direnişi ile karşılaşan Fransız birliklerinin işini onlara katılan Glaui ailesinin silahlı grubu kolaylaştırır. Sonunda kontrolü ele alan Fransa hükümeti Glaui'yi Marakeş Paşası payesi ile ödüllendirir.
Fransız döneminde her milletten Avrupalı asilzadenin yılın bir kısmını geçirdikleri her türlü kargaşadan uzak bir vahaya dönüşen Marakeş; 1950'lerde Fas'ın özgürlüğünü kazanmasına rağmen bu konumunu sürdürür. 1970 li yılların dünya sosyetesinin önemli bir destinasyonu haline gelir.