MAJOREL BAHÇESİ

MAJOREL BAHÇESİ

Majorel Bahçesi yaratıcısı ressam Jacques Majorelle :

Sanatla iç içebir ailede büyüyen Jacques Majorelle'in dedeside, babasıda Fransa'da çok ünlü olmuş mobilya tasarımcılarıdır.. Paris'de güzel sanatlar okuduktan sonra memleketi Nancy'ye dönüp aile işini devralan baba Majorelle, 19.yy'da ortaya çıkan arnuvo akımının neredeyse başkenti Nancy'de bu akımdan etkilenmeden  duramaz. Dünyaca meşhur Nancy ekolü diye bilinen günlük hayatımızda kullanılan objelere doğadan, egzotik bitkilerden uyarlanan formların verildiği, bu akım şüphesiz küçük Jacques Majorelle'ide etkilemişdir. 

Majorelle astım hastalığından yakınırken aile dostları Fas Genel Valisi General Lyautey'in tavsiyesi üzerine kuru iklime sahip, Marakeş'de kısa aralıklarla konaklamaya başlar. Şehre duyduğu hayranlıkla başlayan macera, 1922 yılında bugün bahçenin yer aldığı 1 hektar araziyi satın alarak temelli yerleşmesi ile son bulur. 

1962 yılına kadar yapmış olduğu seyahatlerde topladığı egzotik bitkiler ile belki aileden gelen artnuvo'ya farklı bir yorum getirir. 
Corbusier tarzı modern ve işlevsel artdeko villanın ilk katı sanat atölyesine dönüşür, samanla inşa ettirdiği müştemilat ve benzeri binalar, havuz ve fıskiyeler ile 1960'larda son şeklini alan bahçeye fas berberilerinden etkilenerek kullandığı kobalt mavisi hakimdir ki neredeyse bu renk tonu sanat tarihinde Majorel mavisi olarak anılır. Bahçe o kadar merak uyandırır ki 1940'lardan sonra Majorel haftanın belli günleri kapılarını haka açar ve merak edilen bahçesini paylaşmaya başlar.

1962 yılında Fransa 'da geçirdiği elim bir trafik kazası sonucu hayatını kaybeden ressamın ölümünden sonra "Hayatta yaptığım en güzel tablo" diye tanımladığı bahçesi maalesef yokolmaya yüz tutar. 

Yves Saint Laurent ve Majorel Bahçesi:

Marakeş'de oturan Marakeş şehri ve hayatına aşık sanatçılardan YSL bahçeyi 1960'larda keşfeder.
"Matisse'in renklerinin doğa ile kaynaştığı bu vaha bizi baştan çıkardı" dedikleri araziyi 1980'lerde satın alır ve yanında yer alan büyük villa'da oturmaya başlarlar. 

ysl