GELENEKSEL HAMAMLAR

GELENEKSEL HAMAMLAR

Fas ve Hamam Kültürü
Fas'da yurdumuzda olduğu gibi tarihi yüzlerce yıla dayanan bir Hamam geleneği ve kültürü vardır. Türk Hamamından farklı olarak mermer ve taş kullanılmaz. Hamamlar yüzlerce yıldır kerpiç ya da taştan inşaa olunduktan sonra TADELAKT adı verilen özel ve geleneksel bir harç ile sıvanır. Bugün hala bir çok irili ufaklı mahalle hamamı bulunur ve Faslılar evlerinde banyo olsada mutlaka mahalle hamamınada giderek bu geleneği yaşatırlar.


Tadelakt Nedir ? Bu özel ve otantik harç kireç ve kiremit tozu ile elde edildikten sonra çok sert ve yoğun bir şekilde duvara sıvanır. Ardından bizim arap sabunu olarak bildiğimiz geleneksel sabun ve mum yağı ile su geçirmezlik elde edilmeye çalışılır. Farklı renklerde kullanılan bu gelenseksel sıva sadece hamamlarda değil dekoratif olarak da geleneksel mimaride karşımıza çıkıyor. 


Fas Hamamında Kese
Fas hamamlarında önce cilde arı (beyaz) kil ile bir çamur banyosu uygulanır. Vücudu yumuşattıktan sonra bizdeki ile aynı bir kese ile devam edilir. En sonunda Argan yağlı bir krem ile hamam sefası son bulur.

 

Fas'da hamama gidersek ?
Fas turistik bölgelerinde bir çok özel hamam hizmetinizdedir. Örneğin marakeş Medeina'sında özel ve temiz hizmet sunan modernliği geleneksellik ile birleştirmiş Hamamlarda bir seans satın almanızı tavsiye ederiz. 


Argan Yağı Nedir ? Dünya üzerinde sadece FAs'da yetişen Argan ağacının meyvaları (ki bu ağaç badem ağacına benzer) toplandıktan sonra kırılıp çekirdeğinden ayrılır. Kalan meyvalar yoğrularak ve ezilerek bir hamur elde edilir. Hamur yoğuruldukça öz yağı çıkar ve bu yağ en değerli birinci sıkım diye tabir edebileceğimiz saf Argan yağıdır.
Altın değerinde kıymetli bu yağ uluslar arası birçok laboratuvar tarafından özel kremlerin içeriğinde kullanılır. 
Saf yağ, saç ve vücuttaki çatlamalar için dünta üzerinde en çok kabul gören tedavi yöntemidir.


Argan Yağı Yenirmi ? Faslılar geleneksel mutfaklarında salata dan özel yemeklerine kadar Argan yağı kullanırlar. Yemeklerde kullanılan Argan yağının farkı yağını çıkartmadan önce meyvaların kavrulmasıdır. Bu yüzden yağın rengi daha koyu ve tadı daha yoğundur.

 

Argan Yağı Satın Almak İstersek ? Bir Fransız TV (M6) kanalı pazar yerlerinden mağazalardan topladığı, muhabirlerin satın aldığı Argan yağlarını labaruvar testinenden geçirdiktan sonra tamamının karıştırılmış olduğunu belgeledi.

Neden olmasın bu kadar az çıkan ve talep gören yağı turistlere yollarda yarı fiyatına satabilmenin bir yolu olmalıydı !
Maalesef bazı tursitler saf zeytin yağından daha ucuza aldıkları bu ürünlerin nasıl bu fiyata olabileceğini hiç düşünmüyorlar. 

Ya da ülkemizdeki gibi marketlerde inceltilmiş suyunun suyu çıkartılmış argan yağı uygun fiyata satılmakta. Fakat Fas'da iseniz bizim şiddetle önerimiz Afuss Argan ve benzeri Argan yağını bölgesinde (Suveyre) tarladan toplayarak bu işin ticaretini sertifikalı yapan kuruluşlardan temin etmenizdir.