FAS ALIŞVERİŞ REHBERİ

FAS ALIŞVERİŞ REHBERİ

Fas'da alışveriş için genel notlar !

Fas Sultanlığı'nda alışveriş dünyanın diğer yerlerinde olduğundan daha renklidir. Geleneksel olarak fiyat belli değildir ve pazarlıksız alışveriş yapılmaz. Tam anlamıyla karşılıklı blöfler, laf atmalar ve psikolojik savaşı içerir.

Bir takım zorluklarına rağmen, Fas, yaptığı ziyaretlerden hatıralarla dönmek isteyen tüm seyahat severleri baştan çıkartacaktır. En çok geleneksel ürünler göze çarpar.

Unutmayın, Fas'lılar bir turiste sıradan bir malı 3-4-5 katı fiyatla satmakta tereddüt etmezler. Bu durum kötü niyetten çok geleneksel hayatın bir parçası olarak algılanır. Rahatsız olmadan sizde bu oyunu oynayın. Çarşıda yapacağınız kısa bir turun ardından kendinize bir hedef fiyat belirleyin ve oyuna başlayın…

Modern alış veriş merkezleri, mağazalar ve süper marketlerde dünyanın her yerinde olduğu gibi satış fiyatları etiketlerde yer alır ve pazarlık yapılmaz.

Geleneksel Çarşılar ("Suk"lar)

Suk denilen geleneksel çarşılar her şehrin eski merkezinde, genelde Medina adı verilen suriçi alanda kurulur ve geleneksel fas ürünleriyle sebze meyve pazarları aynı yerdedir. Marakeş gibi turistik şehirlerde hediyelik eşyalar için ayrılan alanlar daha geniştir. Sarhoş edici seslerden, kokulardan ve renklerden oluşan nefis bir deneyim yaşayabilirsiniz.

İç içe geçen fazlasıyla hareketli sokaklarında kaybolup, Fes seramiklerinin ve çömleklerinin inceliğine, Rabat kilimlerinin güzelliğine, Marakeş derilerinin kalitesine ve Essaouira (Suveyre) ahşap ürünlerine hayran kalın. Seyahatinize damga vuracak yaşayan bir gösteri!

Zanaat Merkezleri (Centre Artisanal)

Bu kooperatifler Kültür Bakanlığı tarafından yönetilir. Ülke genelinde her şehirde bulunmaktadır. Birçok ürünü bir araya getiren bu merkezler kaynak ve kalite garantisi sunar. Fiyatlar suk fiyatlarından daha fazladır. Daha sakin bir alışveriş için uygun ama çok eğlenceli olmayan yerlerdir.

Büyük Hediyelik Eşya Mağazaları

Fas'ın Casablanca, Rabat, Marakeş, Fes, Agadir, Tanger, Salé gibi büyük metropolleri suk pazarlarında ya da merkeze daha uzak büyük mağazalara sahiptir. Genelde şehrin kalbinde yer alan bu mağazalarda fiyatlar açık ve pazarlığa kapalıdır. Burada sukların alışılmadık havasını bulamazsınız ama bir seferde ve kısa bir sürede yüzlerce çeşit ürünü fazla vakit kaybetmeden satın alabilirsiniz. Fiyatlar belki pazarlık ederek satın alabileceğiniz rakamlardan daha yüksek olabilir.

Süper / Hiper Marketler

Son zamanlarda süper ve hipermarketler ülkede mantar gibi yayılmaya başladı. Ülkenin 10 büyük şehrinde yaklaşık 40 ticari merkez bulunmakta. Pazar hızlı büyüyen 5 tanesi arasında paylaşılıyor, bunlar; Acima, Marjane, Label vie, Metro ve Aswak Assalam. Türk orijinli BİM süper marketleri de pazarda hızla yayılmakta.

Fas'dan Neler Satın Alabiliriz ?

Fas'ta el sanatları ön plandadır. Ülke halkı, yıllar boyu yaşadığı Fransız etkisiyle , Avrupa da talep gören elişlerini ve modelleri Fas becerisiyle kombine etmiştir.

Belki çok klişe ama Fas'ı en iyi temsil edecek olan hediyelik eşya halı ve kilimdir ve genelde bu ürün için devasa suklara sahip Marakeş'le bağdaştırılır. Ama Rabat ve Fes halıcılarıda unutulmamalıdır. Devlet halı üretimini ve satışını yakından takip eder.

Halıların fiyatı değişkendir. Yarım saat pazarlık yapmaktan çekinmeyin. Pazarlığın sonundaki fiyat başta söylenen fiyatın 3'te biri bile olabilir. Halı ve kilim tekniği kullanılarak oluşturulan Berberi halıları ülkemizde pek karşılaşılmayan otantik ve renk ve desenleri ile çok ilginçtir.

Fas'taki en güzel hediyelik eşyalardan bazıları da Essaouira'da üretilir. Fas'ın her yerinde bulamayacağınız ahşap ürünler, mücevher kutuları sandık veya etnik müzik aletleri bulabilirsiniz. Hacmi geniş ahşap eşyalar için uluslar arası bir taşımacı tutulabilir.

Fas kültürü sizi etkilediyse geleneksel kıyafetlere alışmaktan çekinmeyin:

CELLABA: Geleneksel kapüşonlu entari.
BABUŞ: Geleneksel deriden imal edilen terlik benzeri papuç.
FULAR: Güneşten korunmak amacıyla başa ve ya omuzlara atılan rengarenk hafif dokumalar.

Fas mutfağını sevdiyseniz arkadaşlarınıza kuskus ve ya et yemekleri pişirmek için ‘Tajin' denilen güveç kaplardan almaktan çekinmeyin. Baharatları da unutmayın. Suklarda komik fiyatlara satılan baharatlar Fransa'dakilerden daha güzeldir. Naneli çay meraklıları Fransa'da nane bulma ihtimali Fas'a göre daha az olmasına rağmen çaydanlık seti götürmeyi isteyeceklerdir.

Fas'ta çıkan yarı değerli taşlardan da çok hoşlanabilirsiniz. Cilt ve saç süslemek için kullanılan kına ya da ARGAN yağı ve ARGAN yağı ile hazırlanmış farklı kremler ilginç olabilir. Son olarak bir geleneksel fas müzikleri CD'si herkesi binbir gece masalları ambiansına sokabilir.