ÇÖLDE ÇAY

ÇÖLDE ÇAY

Çölde çay ya da Babil filmlerinden aklınızda kalan SAHRA çölü Cezayir, Mali, Moritanya gibi Güney FAS topraklarının da büyük bölümünü kaplayan dünyanın en etkileyici bölgelerinden birisidir. 
Otantik ve sıradışı SAHRA maceranızı, hoışgörülü insanlar ve güvenli yollar ile  konforlu otel ve kamplarda yaşayabileceğiniz tek yer Güney FAS'dır.

 

 

Sahra Çölünü anlatmak zordur...

Güneşin batışıyla develerin büyüyen gölgelerinde soluklanıp bir nane çayı molası vermemişseniz, kumlarda yuvarlanmamışsanız özgürce, nasıl anlatabiliriz engin dinginliği…

SAHARA’ya gelin. Uarzazat (Ouarzazate) ‘ dan Zagora’ya oradanda M’hamid’e mutlaka geçin. Erfud’da bir gece Merzouga da Tuareg çadirlarinda kalin.

4 ya da 5 ya da 7 gece ne kadar vakit ayırabilirsiniz ? Bize sorun programınızı hazırlayıp 20 yıldır beraber çalıştığımız rehber şöförlerimiz ile size Sahra macerası yaşatalım...


ÖZEL ŞÖFÖRLÜ TOYOTA LAND CRUISER 4X4 ARACIMIZ İLE YAPABİLECEĞİNİZ ÖRNEK ROTA:


 


 

Birinci gun: İstanbul > Kazablanka > Marakes: 

 

İstanbul-Kazabalanka uçuşu. Kazabalanka havalimanına varis ve Marakeş iç hat uçuşu. Havalimanında karşılama ve otele transfer.

 

Ikinci gun: Marakes

 

Sabah kahvaltısının ardından tam gün Marakeş gezisi. Hispano Moresk mimarinin 800 yıllık örneği Kutubia minaresi, Saadien anıt mezarları ve 19. yüzyılda şehri yöneten pasa tarafından inşa ettirilmiş Bahia Sarayı gezilecek mekanlardır. Öğlen yemeğinin ardından Jmaa El Fna meydanında ve souk adi verilen şehrin kapalı çarsısı keşfedilecektir yapılacaktır. 

 

Ucuncu gun:Marakes>Ouarzazat

 

Sabah kahvaltısının ardından erkenden Atlas dağlarının etkileyici manzarası esliginde konforlu taşıtlarımız ile Afrika’nın en yüksek geçitlerinden Tizin Tichka zirvesine (2200 m.) ulaşılacak. Etkileyici doğada verilecek molaların ardından UNESCO korumasında yaşamına devam eden Afrika’nın en etkileyici köylerinden Aid Ben Haddou ya varılacaktır. Öğle yemeğinin ardından dar sokakları ve toprak evleriyle zamanı unutturan Aid Ben Haddou koyu keşfe çıkılacaktır. Arabistanlı Lawrence, Gladyatör, Asteriks, Çölde Cay, Büyük Iskender gibi yüzlerce filme ev sahipliği yapmış Uarzazate şehrine gelindiğinde şehir derebeylerinin konut olarak kullandığı yöreye özgü mimari terminolojide Kasbah adi verilen kale gezilecek aksam yemeğini de alacağımız otelimize yerleşilecektir.

 

Dördüncü gün:Ouarzazat>Erfoud>Merzouga

 

Sabah kahvaltısının ardından Sahara koy mimarisinin en çarpıcı örneklerinin görüldüğü Dades vadisi geçilerek Skura vahasına ulaşılacaktır. Gül ağaçları ve gül suyu üretimiyle Afrika’da nam salmış skura vahasını kum çöllerine bağlayan Dades vadisi üzerinde Tinghrir şehri görülmesi gereken yerler arasındadır. Mgoun çayını takiben Todra kanyonuna ulaşılacak öğle yemeği kanyonda alınacaktır. Su ve rüzgar erozyonuyla doğanın yarattığı etkileyici kanyondan sonra Erfud şehrine varılacaktır. Pistlerden ilerleyerek hava kararmadan 4x4 lerle Merzuga kum tepelerine ulaşılabilir. Günesin batisini kum tepelerinde karşıladıktan sonra dileyen misafirlerimiz. Çolun ortasında yer alan TUAREG çadırlarından oluşan kamp yerimizde aksam yemeğini yiyerek sahara çadırlarında geceyi geçirebilirler. Dileyen misafirlerimiz ise Erfud’a dönerek otellerinde aksam yemeğine katılıp konaklayabilirler.

 

Besinci gün:Erfoud>Rissani>Zagora

Zamanında kara Afrika’dan gelip saharayi geçen kervan yollarını kontrol eden savaşçı kabileleriyle meşhur olmuş Tafilelet bölgesinin efsane başkenti Rissani şehrini gezip tas çöllerini asarak Elnif şehrinde öğle molası vereceğiz. 

Tuaregler için Moritanya’dan önceki son şehir olan Zagora’ya ulaşacağız. Donemin dervişlerinin oluşturduğu çolun ortasındaki bin yıllık Tamgrut kitaplığı bizi hayrete düşürürken

Yolun bittiği yerde alacağımız develerle M’hamid vahası ve kum tepelerine geçecegiz.

Geceyi vaha’da kurulan çadırlarda ya da arzu ederseniz hotelinizde geçirebilirsiniz.

 

Altinci gun:Zagora>Ouarzazat

Sultanlığın ve hatta Afrika’nin en büyük palmiye ormanını barındıran Draa vadisini takiben Agdz kasabasına ulaşacağız. Kissan tepesini 4X4 lerimizle aştıktan sonra Uarzazat’a varacagiz. Fint palmiyeliginde berber köylerinin arasında dolaştıktan sonra geceyi otelimizde geçireceğiz.

 

Yedinci Gun:Ouarzazat>Marakes

Kahvaltının ardından Marakese yola çıkılacaktır. Öğle yemeği Marakes’te alınacak ve otelimize yerleşilecektir . Dileyen misafirlerimiz dinlenerek dileyen misafirlerimiz şehirde kısa bir fayton turuna katılarak yada son alışverişlerini gerçekleştirerek günü tamamlayabilirler.

 

Sekizinci gun:Marakes>Kazablanka>İstanbul

Kahvaltı ve Marakes havaalanına transfer.